stylovo.sk stylovo.sk MENU stylovo.sk

+421 918 810 534  | info@stylovo.sk 

+421 918 810 534  | info@stylovo.sk 

S príchodom jesene a zimy prichádza aj obdobie kúrenia v bytoch a domoch. To so sebou prináša zmenu vo vlhkosti ovzdušia v interiéri. Správna vlhkosť vzduchu je pri tom jeden z významných faktorov kvality ovzdušia v interiéri. Optimálna vlhkosť vzduchu je medzi 40% až 60%. Ak má vzduch menej ako 35% ide už o natoľko suchý vzduch, že môže ohrozovať naše zdravie. Pri príliš suchom vzduchu totiž dochádza k vysušovaniu slizníc, čo môže mať za dôsledok ich oslabenie a nedostatočnú obranyschopnosť pred vírusmi a baktériami. Naopak, aj príliš vlhký vzduch v interiéri môže mať negatívne dopady na naše zdravie, pretože vytvára ideálne podmienky pre šírenie plesní a húb, ale aj baktérií.

V období vykurovania interiérov dochádza k znižovanou vlhkosti vzduchu a pri chladnom počasí často nepomáha ani pravidelné vetranie, keďže studený vzduch je často zároveň aj suchý. Naopak, prirodzene obmedzíme nízku vlhkosť vzduchu v interiéri tým, že nebudeme miestnosti príliš prekurovať, ideálna teplota v interiéri je medzi 18 až 22 stupňov. V miestnosti, kde spíme je vhodná nižšia teplota, v miestnostiach, kde trávime voľný čas vyššia.

 

Ako zvlhčiť vzduch v interiéri?

 

V súčasnej dobe existuje na trhu množstvo zariadení určených na zvlhčovanie vzduchu v interiéri. Tieto zariadenia sú určené na zvlhčovanie ovzdušia a často obsahujú aj nádobky na vonné oleje, či prírodné silice.

My si ich rozdelíme na dve skupiny, a to zvlhčovače vzduchuultrasonické difuzéry, nazývané aj ako sonické difuzéry.

 

Zvlhčovač vzduchu

 

Zvlhčovače vzduchu prostredníctvom šírenia vodnej pary dokážu zabezpečiť stredné až vysoké zvlhčenie vzduchu v interiéri. Niektoré zvlhčovače vzduchu majú aj merač vlhkosti v miestnosti, čo je skvelé pri meraní vlhkosti a jej regulácii. Zvlhčovače vzduchu z našej ponuky obsahujú aj nádobku na vonný olej alebo prírodnú silicu, a tak sa miestnosť môže súčasne so zvlhčovaním aj prevoniavať. Takéto prevoňanie interiéru je efektívne ako v malých miestnostiach, tak aj vo veľkých priestoroch, keďže intenzitu vône je možné regulovať množstvom kvapiek vonného oleja alebo prírodnej silice.

 

Ultrasonický difuzér

 

Ultrasonické difuzéry používajú ultrazvukový vysokofrekvenčný oscilátor, vďaka ktorému sa do ovzdušia šíri studená para. Táto para na seba viaže suchý vzduch v interiéri, čím je zabezpečené zvlhčovanie vzduchu.

Ultrasonické difuzéry sú určené na mierne až stredné zvlhčenie vzduchu, spravidla neobsahujú ani merač vlhkosti vzduchu a obľúbené sú najmä pre ich funkciu aromaterapie. Do ultrasonických difuzérov môžete nakvapkať vonné oleje alebo prírodné silice na to určené a vodná para efektívne šíri popri zvlhčovaní vzduchu aj príjemnú vôňu v interiéri. Tento spôsob prevoňania je vhodný ako do malých, tak aj väčších priestorov, keďže intenzitu vône si tiež regulujete množstvom kvapiek vonného oleja alebo prírodnej silice.

Po približne 2-3 tisícoch hodín používania je pri modeloch ultrasonických difuzérov od Millefiori Milano – Glass Sphere a Pyramid potrebné vymeniť keramický disk. Sada pre výmenu keramického disku pre tieto dva difuzéry obsahuje disk a nástroj pre výmenu disku po skončení jeho životnosti.

 

Vonný olej, esenciálny olej, prírodná silica, aromaterapia

 

Vonný olej dokáže v miestnosti navodiť relaxačnú, ale aj povzbudivú atmosféru v závislosti od výberu vône. Stačí pár kvapiek a v miestnosti sa šíri príjemná vôňa a zároveň je interiér zvlhčovaný studenou parou.

Vonná silica, okrem obsahu prírodnej vône, priaznivo pôsobí na zdravie v závislosti od konkrétnej prírodnej esencie. Esenciálne oleje sú používané už stáročia a je možné ich použiť aj na aromaterapiu v aróma lampe, do kúpeľa, či ako prísadu do prania a pri upratovaní.

 

Zvlhčovače vzduchuultrasonické difuzéry odporúčame teda najmä v období vykurovacej sezóny. Pre rodiny s deťmi odporúčame pri výbere vôní do zvlhčovačov vzduchu a ultrasonických difuzérov siahať po prírodných vonných siliciach. Tie môžu byť nápomocné aj pri prekonávaní respiračných ochorení, pri uspávaní, pri vytváraní pohodovej atmosféry v rodinnom kruhu a pod. V jarnom a letnom období odporúčame pre aromaterapiu využívať skôr ultrasonické difuzéry ako zvlhčovače vzduchu, keďže v týchto ročných obdobiach je spravidla dostatočná vlhkosť vzduchu v interiéroch.

Prihláste sa k odberu noviniek

 

S výberom vôní a produktov Vám radi poradíme telefonicky, mailom, správou v chate na našej stránke, správou na Instagrame alebo na našom Facebooku.

Štýlovo.sk