stylovo.sk stylovo.sk stylovo.sk MENU

+421 918 810 534  | info@stylovo.sk 

+421 918 810 534  | info@stylovo.sk 

Ktoré esenciálne oleje sú vhodné pre deti a ako ich správne používať

Esenciálne oleje (prírodné silice) sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Niektoré esenciálne oleje pri správnom používaní vhodné aj pre deti, iné im môžu uškodiť. Aj keď viacero klinických štúdií potvrdzuje pozitívne účinky esenciálnych olejov na naše zdravie, o tom, aký vplyv majú na deti a ich vyvíjajúci sa organizmus, máme zatiaľ pomerne málo poznatkov.

 

Esenciálne oleje pre deti a ich používanie

 

Pred prvým použitím niektorého z esenciálnych olejov je preto určite vhodné poradiť sa s pediatrom a pozorne si naštudovať správne dávkovanie a použitie. Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované a pri nesprávnom použití, môže aj jedna dávka spôsobiť neželané problémy.

Je teda veľmi dôležité dodržiavať zásady bezpečného používania esenciálnych olejov u detí a mať na pamäti, že ich používanie nemôže nahradiť riadnu lekársku starostlivosť. Tieto oleje je vhodné, predovšetkým u detí, používať ako podporný doplnok základnej liečby. Pri správnej aplikácii esenciálne oleje pomáhajú pri nachladnutí, problémoch s dýchaním, infekciách či sezónnych alergiách. Majú tiež antibakteriálne, protizápalové a upokojujúce účinky, pomáhajú pri podpore celkovej imunity organizmu.

 

Kedy môžeme začať s aplikáciou esenciálnych olejov u bábätiek?

 

Niektoré dostupné zdroje uvádzajú dolnú hranicu tri mesiace, iné pol roka. Jemná pokožka bábätiek je mimoriadne citlivá a jej obranné mechanizmy ešte nie sú dostatočne vyvinuté. Preto sa pre dojčatá a malé deti do dvoch rokov odporúča používanie éterických olejov formou rozptyľovania vo vzduchu. Oleje môžete rozptyľovať pomocou aróma lampy, elektrického difuzéra, zvlhčovača vzduchu a ultrasonického difuzéra.

 

Pri deťoch vždy rozptyľujte esenciálne oleje v nízkych dávkach. Ak je roztok málo zriedený, môže spôsobiť podráždenie dýchacích ciest. Naparovanie detí s použitím esenciálnych olejov sa do 5 rokov veku vôbec neodporúča.

 

Aplikácia esenciálnych olejov na pokožku detí

 

Vo všeobecnosti sa neodporúča používať esenciálne oleje na pokožku detí v dojčenskom veku (do 2 rokov). Pri priamom použití na pokožku je vždy potrebné esenciálne oleje riediť, napr. detským telovým mliekom, olivovým olejom a pod., aby nedošlo k podráždeniu pokožky alebo alergickej reakcii. Pred prvým použitím je vhodné urobiť test na malej ploche pokožky na tele dieťaťa a počkať, ideálne 24 hodín, či sa neobjaví alergická alebo iná nežiaduca reakcia.

Ako správne riediť esenciálne oleje podľa veku dieťaťa?

– 3 – 24 mesiacov – riedenie – 0,25% až 0,5%
– 2 – 6 rokov – riedenie – 1% až 2%
– 6 – 15 rokov – riedenie – 1,5% až 3%
– viac ako 15 rokov – riedenie – 2,5% až 5%

 

Používanie esenciálnych olejov pri kúpeli detí

 

Neriedené oleje nepoužívajte ani do kúpeľa. Voda a koncentrované esenciálne oleje sa navzájom nepremiešajú a pri priamom kontakte môžu pokožku podráždiť. Pred pridaním do kúpeľa ich je potrebné rozriediť v rastlinnom (tzv. nosnom) oleji, napr. mandľovom, avokádovom, kokosovom, jojobovom a pod.

Esenciálne oleje vhodné pre bábätká od troch mesiacov do 1 roka:

– Harmanček rímsky, Levanduľa, Tea Tree

Esenciálne oleje vhodné pre deti do 2 rokov:

– Harmanček rímsky, Levanduľa, Citrón, Ruža, Čajovník, Pomaranč, Grapefruit, Limetka

Esenciálne oleje vhodné pre deti do 5 rokov:

– Harmanček rímsky, Levanduľa, Citrón, Ruža, Čajovník, Pomaranč, Grapefruit, Limetka, Koriander, Mandarínka, Čajovníkový olej, Neroli, Medovka, Tea tree

 

Možné riziká používania esenciálnych olejov u detí

 

Po aplikácii niektorých olejov (hlavne citrusových, ako napr. limetka, citrón, pomaranč, grapefruit…) je potrebné vyhýbať sa slnečnému žiareniu. Esenciálne oleje nikdy nepoužívajte v blízkosti očí, nosa, uší a úst dieťaťa a nedochucujte nimi ani jedlo a nápoje. Pri podráždení pokožky neodstraňujte olej vodou, ale vhodným rastlinným olejom.

Niektoré esenciálne oleje sú pre deti nevhodné. Napríklad eukalyptové a mätové oleje obsahujú fenol, ktorý u detí môže vyvolať zdravotné problémy. Mätový olej tiež zvyšuje riziko epileptických záchvatov, preto ho nepoužívajte u detí mladších ako 30 mesiacov. Nebezpečný je brezový olej, yzop a niektoré ďalšie.

Pri malých deťoch používajte vždy kvalitné esenciálne oleje, najlepsšie esenciálne oleje v BIO kvalite, a pozorne si preštudujte návod a odporúčania výrobcu na použitie produktu.

 

Esenciálne oleje pre deti – upozornenie na záver

 

Koncentrované esenciálne oleje môžu byť po náhodnom prehltnutí pre deti mimoriadne toxické, pri kontakte s pokožkou hrozia alergické reakcie a poleptanie kože. Preto, aj keď sú tieto oleje prírodné, zaobchádzajte s nimi tak ako s ostatnými liekmi a skladujete ich vždy mimo dosahu detí! Ak máte podozrenie, že dieťa skonzumovalo čo i len nepatrné množstvo esenciálneho oleja, alebo sa s ním v koncentrovanej podobe dostalo do kontaktu na niektorých častiach tela, vyhľadajte lekára.

 

Prečítajte si aj naše články:

Esenciálne oleje pri prechladnutí: Prírodná cesta k liečbe a úľave

Prírodné esenciálne oleje: Tipy a dôležité upozornenia

 

S výberom vôní a produktov Vám radi poradíme telefonicky, mailom, správou v chate na našej stránke, správou na Instagrame alebo na našom Facebooku.

Štýlovo.sk